• רבקה קופלר

מטיילים, סיכום ביניים

העשור שחלף העשיר את רשימת המקומות שטיילנו בהם


עת סיכומים. עשור חולף ועשור מתחיל. ארועים רבים ייחדו את העשור הזה עבורי והפכו אותו לשונה ומיוחד, אבל נדמה לי שארצה לסכם כאן, דווקא את תחום הטיולים.

זוג מטייל ביער
טיול בשניים. יער ברתולומיאו, דרום באווריה

טיילנו הרבה בעשר השנים האלה, יותר מאשר בעשורים אחרים. התרומה הגדולה ביותר לעובדה זו היתה הוזלת הטיסות ושירותי תיירות אחרים. השתדלנו ליהנות מהשינויים העולמיים ולנצל את העובדה שמחיר טיול אחד בשנים קודמות, יכול עתה להתחלק לפחות לשלושה טיולים קטנים יותר. העזנו לחלום על מקומות שקודם לא הופיעו על מפת החלומות שלנו - לא תמיד הגשמנו אבל לפחות חלמנו. מנגד הוצאנו את הספונטניות מהנפטלין ואימצנו יעדים שקודם אף לא הגינו אותם. יותר מכל, אהבנו לחזור שוב ושוב למקומות אהובים.

פסלים במונטריאול
מונטריאול. כשחזרנו אליה, תכננו רק השלמות. בפועל, חזרנו לכל האתרים שאהבנו בפעם הראשונה.
נעליים, ברז, אופניים - ליון
ליון. בפעם השניה כבר הרגשנו בבית. ידענו בדיוק איפה פינות הצילום החביבות עלינו

עם השנים הגענו אל המנוחה והנחלה – למדנו לדעת איך אנחנו אוהבים לטייל, למדנו לדייק את הסיבות שבגללן נרצה תחילה לעבור את טירדת שדות התעופה ולאחר מכן לשבת שעות ארוכות במטוס, לעתים ישיבה לא נוחה, לעיתים בשעות מאתגרות – הכל על מנת להגיע ליעד אותו בחרנו.

שבילי הליכה בטבע, סלובקיה
סלובקיה - אליה הגענו בגלל המחירים הזולים, היתה לנו לאחד הטיולים היותר יפים ומהנים

טיפ: אפשר להחשיב טיסה לזולה, אם אין לה הוצאות נלוות. למשל, אם נוחתים בחצות, מחיר המלון באותו לילה מתווסף למחיר הטיסה, לעומת טיסה שנוחתת בשתים עשרה בצהריים ומאפשרת התחלת טיול כבר באותו יום. נחיתה בשדה תעופה קרוב לעיר מוזיל את מחיר ההגעה למרכז העיר וכו'.

וינה עם קישוטי כריסטמס, חשמלית אדומה, ארמון בלבדרה
וינה - אחרי העדרות של כעשרים שנה חזרנו אליה בעשור הזה פעמיים

למדנו להקשיב ללב ונסענו ליעדים פחות פופולריים רק כי חשקנו בהם. המפגש עם הלסינקי, למשל, הבהיר לנו כי אנחנו יודעים לזהות על פי תמונות ותיאורים מקומות שנאהב עוד לפני הביקור.

פרחים צהובים, כנסיה לבנה
רחבת הכנסיה הלבנה - הלסינקי

בעשור הזה למדנו, כי הטיול המועדף עלינו הוא זה הממושך: זמן ההתנתקות מכאן וזמן ההסתגלות לשם, משמעותי עבורנו יותר מעוד אטרקציה או עוד אתר. זמן טיול ארוך מאפשר לנו לא לרוץ ממקום למקום, ליהנות מקטנות כמו הליכה קבועה למכולת, היכרות עם מוכר הגבינות או הירקות והנאה מכך שמוכר הלחם יודע בחלוף שבוע, כיצד נרצה שיפרוס לנו את הלחם.

שוק בכפר מצובו, יוון
מצובו - כפר קסום ביוון ההררית

למדנו לדלל את רשימת המשימות לטיול, כי בגלל מחירי הטיסה הזולים תמיד אפשר לחזור להשלמות. עצם הידיעה הזו גורמת לטיול שלנו להיות יותר נינוח. היו יעדים לא מעטים שאכן חזרנו אליהם פעם שניה ושלישית, העמקנו לחקור, סטינו מהדרכים הראשיות והלכנו לאיבוד בסמטאות.

סמטאות רומא
רומא - הסמטאות שלה יפות יותר כשמטיילים בהן לאט

טיפ: היתרון בביקור חוזר בעיר הוא האפשרות לוותר על האטרקציות הידועות ולצאת לגלות את הרחובות הפחות מוכרים.

קרוסלה ובית עיריית פריז
פריז בחורף קסומה עוד יותר
לונדון - קו הרקיע עם אוטובוס אדום
לונדון - בעשור האחרון מחירי הטיסות אליה ירדו בשבעים וחמישה אחוזים

ישבנו על המדרגות בככרות העיר עם המקומיים, בבתי קפה טרנדיים כמה פעמים ביום, התעכבתי שוב ושוב על צילום פרחים בטבע, דלתות וחלונות, ספסלים ואמנות רחוב, הבטנו בעוברים ושבים, בציירי רחוב המציירים בזריזות ידיים, במקומיים הנהנים משמש החורפית.

תפוחים על ספסל, שטרודל וקפה
קפה בליון, שטרודל בטירול, תפוחים שנשרו מהעץ בטירול
ציירת רחוב
ציירי רחוב. לורמרן, פרובאנס

אלבום התמונות שלי משקף את השינויים שעברתי בתחום הצילום, בעשר השנים האלה: שידרגתי כמה פעמים מצלמות, עם כל החלפה כזו גדל מספר התמונות לטיול, משקלם בפיקסלים עלה וגם ההתנהלות שלי בטיולים השתנתה: המצלמה עצמה יותר כבדה לכן אני לא נושאת עמי דבר חוץ ממנה, נדרש יותר זמן לצילום כל תמונה. תכנון המסלול היומי לוקח בחשבון את כל אלה.


טיפ: תמיד תדאגו לאפשרות אחסון של התמונות תוך כדי תנועה - או בלפטופ שתקחו איתכם או בשירותי אחסון בענן. רצוי גם שיהיה לכם יותר מכרטיס SD אחד למצלמה.

בית קפה, זמרים
ברלין העליזה - בתי קפה טרנדיים, הופעות בפארק
בית העירייה של מינכן, רוכב אופניים
מינכן בביקור נוסף, ראינו אותה בעיניים בוגרות יותר

בעשור הזה גם "נסענו אחורה בזמן" לכמה ערים עתיקות, שכל יופין בשימור המראה שלהן כפי שהיו בימי הביניים.

שתי ערים מימי הביניים
בצד ימין - מירפואה, בפירנאים הצרפתיים. בצד שמאל - רגנסבורג, גרמניה

הביקורים האלו בערים העתיקות תרמו לכתיבת הרומן הסטורי שלי (המתפרסם כאן) שהתחיל בטיול באגם קסום. האגם הזה בטירול היה כל כך יפה בעיניי, שהייתי חייבת לקשור לו כתרים, מעבר לתמונות שצילמתי.

אגם
פרנזיי - האגם הקסום בטירול

בעשור הזה העזנו להגיע ליעדים פחות זמינים. לפעמים נסענו אליהם קילומטרים רבים ביבשה, לעתים הגענו אליהם דרך שדה ביניים, עם חברות תעופה שטסו רק בשמי אירופה. לעתים היה הדבר קל, לעתים היה כרוך בשעות המתנה רבות, פעם בגלל עיכוב ביציאה מנתב"ג לא הגענו בזמן לטיסת ההמשך.