• רבקה קופלר

לונדון - מוזיאונים

אפשר לבלות בלונדון שבועות מבלי להכנס לאף אחד ממאות המוזיאונים שלה, אבל חבל, כי חלקם ממש קסם. והכניסה לתערוכות הקבע של רובם לא עולה פני, (לאלה שברשימה שלי).

האמת חייבת להאמר: אי אפשר לראות את כל המוזיאונים האלה בביקור אחד בלונדון, לשם כך תצטרכו לחזור מספר פעמים. ועוד דבר חשוב: הרשימה הזו כוללת רק את המוזיאונים שנהניתי בהם ממש.

עיצוב בזכוכית של צ'יהולי
קסם מתוך תערוכת צ'יהולי בויקטוריה ואלברט

כל המוזיאונים סגורים ב-1 בינואר, ב-24-26 בדצמבר וביום שישי הטוב.

המוזיאון הבריטי - The British Museum

אני פותחת במוזיאון הזה כיוון שהיה אייקון לונדוני שנים רבות. עד ממש לעת האחרונה, איש לא העז לחזור מהבירה הבריטית מבלי לבקר ולו ביקור סמלי במוזיאון החשוב הזה.

אוצרי המוזיאון, מיום פתיחתו דאגו להזרים אליו מוצגים מהממלכה שהשמש מעולם לא שקעה בה. קרי: כל חלקי העולם. את דעתי על "האם זו היתה גניבה או הצלה" כתבתי כאן.

חצר המוזיאון הבריטי
חצר המוזיאון הבריטי בתכנונו של נורמן פוסטר

ביקרתי במוזיאון פעם וחצי והתרגשתי מאוד ממה שראיתי. המוצגים בו הם אבני דרך בתרבות העולמית והעובדה שאני יכולה ממש לעמוד לידם למרות גילם, ריגשה אותי מאוד. אולם הקריאה במוזיאון והחצר המקורה בתכנונו של פוסטר מפעימים ביופים.

כתובת: Great Russell Street London WC1B 3DG

תחנת טיוב: Tottenham Court Road, Holborn, Russell Square, Goodge Street

שעות פתיחה: כל יום 10:00-17:30 ביום שישי עד 20:30. הכניסה חינם.

אולם הקריאה במוזיאון הבריטי
אולם הקריאה במוזיאון הבריטי

טיפ: מכיוון שהמוזיאון חינמי לגמרי, כדאי לבדוק היכן בדיוק נמצאים המוצגים שחשוב לכם לראות וללכת רק אליהם כי כדי לראות את המוזיאון הבריטי כולו צריך יותר משבוע. המוזיאון מציע פעילויות מיוחדות לילדים וסיורים לכל המשפחה.

הנשיונל גאלרי - The National Gallery

אני חושבת שביקרתי בנשיונל גלרי כמעט בכל ביקור שלי בלונדון, וזה לא מעט. המוזיאון נמצא בככר טרפאלגר, ומציג מאסטרפיסס שאני אוהבת ומעריכה למרות השנים שחלפו והשינוי שחל בטעמי האמנותי. ניתן לראות כאן את הציור המפורסם "הפורטרט של ארנולפיני" מאת ואן אייק, "החמניות" של ואן גוך, מיצירות רמברנט, על חלקם כשאני מסתכלת ממש מקרוב אני יכולה להשבע שצוירו בתקופה האימפרסיוניסטית, שני ציורים מאת ורמיר, אולם מרגש של ציורים פלמיים ונציגות נכבדה של אימפרסיוניסטים.

כתובת: Trafalgar Square, London WC2N 5DN

תחנות טיוב: Charing Cross, Leicester Square

שעות פתיחה: כל יום 10:00-18:00 ביום שישי עד 21:00. הכניסה לתערוכות הקבע בחינם. לכל תערוכה מתחלפת נקבע מחיר אחר

תלמידים בנשיונל גאלרי

טיפ: באתר האינטרנט המצויין של המוזיאון ניתן לראות את הציורים באיכות מצויינת בגודל 1:1. בעיניי זה כמובן לא מחליף ביקור פיזי במוזיאון עצמו, אלא מעשיר את הביקור.

ויקטוריה ואלברט - V&A

אחד המוזיאונים האהובים עלי. בכל פעם שביקרתי בו היתה תערוכה מעניינת ומרהיבה. המוזיאון הוא בעל אוריינטציה עיצובית – ארכיטקטורה, אופנה, עיצוב גרפי ועיצוב מוצרים. פעם, כשהביטוי "מייד אין צ'יינה" היה ביטוי גנאי, תיאור למשהו זול מכל הבחינות, ראיתי כאן תערוכה על עיצוב סיני מנקודת מבט של מסורת ארוכת שנים. הם טענו בתערוכה ההיא כי המעבר לייצור המוני הוא תקופה שפל הכרחית שתעבור, שהמסורת הסינית תדע להתגבר עליה והנה בחלוף כעשור הנבואה הזו כבר התגשמה.

כתובת: Cromwell Road, London, SW7 2RL

תחנת טיוב: South Kensington

שעות פתיחה: כל יום 10:00-17:45 ביום שישי עד 22:00. הכניסה בחינם. חלק מהתערוכות המתחלפות בתשלום

מתוך תערוכת אופנה בויקטוריה ואלברט
מיצג בויקטוריה ואלברט

מוזיאון העיצוב - Design Museum

אני מכירה אותו רק מהבנין הקודם בו התאכסן, כשקונספט העיצוב כנושא למוזיאון שלם היה חדשני בעולם. העושר המקצועי עמו יצאתי מהתערוכות שלו היה עבורי לגמרי אושר. מהתבוננות באתר היפייפה והמושקע שלו ברור לי שזו תהיה המשימה הראשונה עבורי בביקור הבא בלונדון.

מכונית העתיד במוזיאון העיצוב

כתובת: 224-238 Kensington High Street, London W8 6AG.

תחנת טיוב: High Street Kensington

שעות פתיחה: כל יום 10:00-18:00 שעת כניסה אחרונה: 17:00. ביום שישי הראשון בכל חודש עד 20:00. הכניסה בחינם. התערוכות המתחלפות בתשלום.

טייט מודרן - Tate Modern

יש בלונדון שני מוזאוני טייט: טייט בריטן וטיי ומודרן. אני מאוד אוהבת את זה האחרון. זה היה המוזיאון הראשון בעולם, ככל הידוע לי, שניצל מבנה תעשייתי נטוש לצורך תצוגת אמנות כזו נרחבת. זה היה נועז ביותר בזמנו.

קופות מעוצבות בטייט מודרן

העיצוב המינימליסטי שלו הילך עלי קסם וביקרתי בו פעם אחר פעם בראש ובראשונה כדי לצלם את המבנה – מבחוץ, בקירבה שלו לגשר המילניום ועם כיפת סנט פול המשתקפת ברקע, וכמובן את כל החללים המינימלסטים המיוחדים בפנים. (מוזיאונים רבים בעולם נבנו בהשראתו בעשור האחרון).

האמנות המוצגת בו היא נועזת ופורצת דרך ומיועדת בהחלט לאוהדים שרופים של האמנות העכשוויות. כדאי להתעדכן תמיד לפני ביקור.

כתובת: Bankside London SE1 9TG

תחנות טיוב: Southwark, Blackfriars, St Paul's

שעות פתיחה: שני עד שלישי 10:00-18:00 שישי ושבת 22:00. הכניסה בחינם. התערוכות המתחלפות בתשלום

טייט מודרן

טיפ: תחנות הטיוב הקרובות ביותר מצריכות הליכה לא מעטה, על כן, אני מציעה להגיע למוזיאון באחד ממסלולי ההליכה היפים ביותר בלונדון – טיול על הגדה הדרומית של התמז, החל מגשר המצודה ועד לטייט מודרן. אמנם זו הליכה יותר ארוכה אבל בהחלט שווה!

גאלריית סאצ'י - Saatchi Gallery

מוזיאון לאמנות בת זמנינו. התערוכות שראיתי עד כה במוזיאון הזה היו מעניינות ומרתקות. אולמות תצוגה ענקיים ונוחים לצפייה. המוזיאון מפתיע בתערוכותיו - למרות שבדרך כלל מוצגת בו אמנות עכשווית, בנובמבר הקרוב יוצגו בו אוצרות תות ענח' אמון.

כתובת: Duke of York's HQ King's Road תחנות טיוב: Sloane Square, Victoria

שעות פתיחה: כל יום 10:00-18:00. הכניסה בחינם.

גאלריית סאצ'י

טיפ: המוזיאון ממוקם בצ'לסי - אחת השכונות היותר יפות ומעניינות של לונדון. מאוד ממליצה להקדיש זמן כדי להכיר אותה.

מוזיאון המדע - Science Museum

הילדים שלי תמיד אהבו מוזיאוני מדע. כאלה שאפשר לגעת בתצוגות שלהם, להתנסות. ביקרנו איתם ובלעדיהם במוזיאון הלונדוני. חמש או שש קומות של תצוגות. זה היה מוזיאון המדע הכי פחות אטרקטיבי בעיניי מכל הרבים שראינו ברחבי העולם, הכי ארכאי, כזה שכמעט ולא שינה פניו מיום פתיחתו. אבל אני לא יכולה לדלג עליו, כי לפי האתר של המוזיאון נראה שמשהו בכל זאת השתנה בו: יש קולנוע איימקס, סימולטורים ואולמות אינטראקטיביים.

כתובת: Exhibition Road, South Kensington, London SW7 2DD תחנת טיוב: South Kensington

שעות פתיחה: כל יום 10:00-18:00 הכניסה בחינם