top of page
  • תמונת הסופר/תרבקה קופלר

תכנון טיול בנורבגיה

באחד הימים השבוע ירד גשם טורדני ולמרות זאת הייתי חייבת לצאת לסידורים. על כן התלבשתי היטב, נעלתי נעליים אטומות למים, הצטיידתי במטריה ויצאתי אל החורף האביבי שלנו תוך שכנוע עצמי שכך אני מתרגלת את הטיול הבא שוודאי יכלול לא מעט הליכה בגשם ונסיעות הרבה - הלוואי ללא ממטרים רבים.

כביש לצד פיורד בנורבגיה
תכנון טיול שלוקח בחשבון נסיעות רבות, גם לצד הפיורדים המרהיבים של נורבגיה

הטיול הבא יהיה בחלק הדרומי של נורבגיה. התמונות שילוו את הפוסט הזה צולמו בטיול שלנו בצפון נורבגיה.


כבר לפני כחודשיים קנינו כרטיסים ומייד נכנסנו לאווירת התכנון החביבה עלינו – מצד אחד נשלפה מפת מישלין (מנייר) ששימשה אותנו בטיול הקודם לאותו אזור - לפני שלושים שנה, מצד שני התחלנו לסמן במפות גוגל מסלולים ואלה לימדו אותנו עד כמה השתנתה מאז המדינה היפה הזו. מצד נוסף קראנו בלוגים וצפינו ביוטיובים של מי שטיילו לא מזמן במסלול שחשבנו שהוא נכון עבורנו.


התכנון לטיול כזה מורכב ולכן חשבתי לחלוק אותו איתכם:

זה לא טיול זול ויחד עם זאת רצוי להוזיל אותו במקומות שאפשר.

אי אפשר לתכנן "טיול כוכב" כי נורבגיה היא מדינה ארוכה וצרה ולכן טיול מתגלגל ובו לינות מרובות – מתבקש.

במפת מישלן האמינה עלינו משחר הימים (זו מלפני שלושים שנה שנשלפה מהבוידם), כמעט כל הכבישים בנורבגיה מסומנים בירוק – כלומר, כולם מרהיבים ביופים ואסור לדלג עליהם. השיטוט על פני המפה הישנה וכבישיה הממורקרים העלו בי מחדש זכרונות חבויים. הזכרונות האלה כמעט ולא מגובים – מעט מאוד תמונות צולמו בעידן הפילם, יומן הטיול שכתבתי אז, מאוד אינפורמטיבי והאצבע שלי המשוטטת על פני הסימונים העלתה תחושות ומראות שאני מקווה שאכן שייכים לאותם מקומות ולא מערבים טיולים אחרים, דומים – כי ככה זה עם זכרונות. ומאחר וזה המצב, התכנון הפעם עוסק יותר בפסילת אתרים כדי ליהנות מהנותרים. כל אתר שנפסל מכאיב מאוד בשעת התכנון, אבל האפשרות להגיע לאחרים - מרנינה. זו הסיבה שאני אוהבת לתכנן טיולים. בינתיים אני נוטה לשרטט מסלול שעובר בכבישים חדשים שלא היו קיימים בטיול הראשון, ובכאלה שלא הגענו אליהם אז.

כביש אל מול פיורד והרים גבוהים
בסוף כל עיקול של הכביש נגלה מראה שקשה להכיל מפאת היופי המדהים!

הפעם היחידה בה הסתמכנו על תכנון של מישהו אחר עבורנו היה בטיול לאיסלנד. הסקנו מכך הרבה מאוד מסקנות והעיקרית שבהן: לא להטיל יותר על אחרים את מלאכת התכנון. לא כי הם עושים עבודה לא טובה, אלא כי אנחנו מכירים את עצמנו הכי טוב, אנחנו יודעים מה מתאים לנו ומה גורם לנו יותר הנאה. המסקנה האחרת שתקפה לטיול הזה: אנחנו לא רוצים להחליף לינה כל לילה! ועל כן אנחנו מוכנים למתווה הבא: יום אחד של נסיעות מרובות ויום אחריו כמעט ולא מזיזים את הרכב, מטיילים בסביבת הלינה. ברור לנו כי המתווה הזה מקטין את המעגל הגיאוגרפי של הטיול והעבודה העיקרית עליו, היא לנסות לצמצם שעות נסיעה ויחד עם זאת לכלול כמה שיותר כבישים מומלצים בתוואי הנסיעה.

יש כמה כבישים ויעדים שחשוב לנו לעבור בהם ונתאמץ עבורם: למשל, "הדרך האטלנטית" נחנכה שנים ספורות בלבד לפני הטיול הקודם שלנו, אבל מי שמע עליה אז? בשנים ההן, מקור הידע שלנו היו ספרי טיולים שזמן הדפסתם הארוך הפך אותם למיושנים כבר ביום יציאתם לאוויר העולם, לכן כבר שנים רבות אני חשה פיספוס עצום על כך שנסענו על כביש אחר בדרך צפונה ועתה אני מהנדסת מחדש את המסלול כך, שנעבור בדרך האטלנטית אבל נחסוך בזמן ההגעה והשיבה ממנו. לא קל.

גשר גבוה
גשר גבוה נוסח הדרך האטלנטית באיי לופוטן

תכנון התוואי צריך בין הייתר לכלול כמה שפחות מעבורות כבישים. זה מושג שדורש הסבר למי שלא מכירים את נורבגיה: כבישים רבים מגיעים לקיצם על שפת הפיורד. על מנת לאפשר מעבר חופשי, יש שירות מעבורות המעבירות את המכוניות לשפת הגדה שממול. המחיר נמוך יחסית, ההגעה של המעבורות תכופה, ובכל זאת זה זמן עיכוב שצריך להלקח בחשבון. מאז הטיול הקודם נסללו כבישים רבים ונבנו גשרים ומנהרות מתחת למים המייתרים את המעבורות האלה, ועדיין נותרו מקומות רבים בהם זו הדרך היחידה להמשיך בנסיעה.

בחנו את כל אפליקציות העזר שהוצעו בבלוגים שונים ובקבוצות ייעודיות, בינתיים נראה שאת המועילה ביותר הציע לנו ה-chatgpt. מיותר לציין ששימוש באפליקציות עזר משדרג, מוזיל ומייעל כל טיול. אגב, שני הגרוש שלי על שימוש בבינה המלאכותית לתכנון טיול: היא עדיין לא שם. אולי בעתיד תהיה יותר מועילה. בינתיים ההצעות שלה די קונבנציונאליות.

איילי הצפון על הכביש
צריך לקחת בחשבון האטה בנסיעה בכביש - גם מסוג חיות בר המטיילות חופשי

לפני קניית הכרטיסים, בדקנו היטב כמה דברים חשובים:

מה ההשלכות הכלכליות של שכירת רכב במקומות שונים – למשל בשבדיה לעומת נורבגיה. בשנים קודמות רכב שבדי היה זול בכמחצית מרכב נורבגי. התפלאנו לגלות שהשנה זה לא נכון. הגילוי הזה איפשר לנו לפחות עוד שלושה ימים של טיול (הזמן שהיתה אורכת הדרך הלוך ושוב לשבדיה).

בדקנו מה ההבדל במחיר בין שכירת רכב באוסלו או בברגן? (אין הבדל משמעותי), מה המחיר של החזרת רכב בקצה המסלול כדי להרוויח יומיים נוספים למסלול כי לא צריך לחזור לנקודת המוצא? הבנו מהר כי עדיף מבחינה כלכלית לנסוע יומיים אל נקודת המוצא.

עוגן חשוב עבורנו בתכנון הטיול הזה היה הקצאת שלושה ימים לפחות לטיול עירוני באוסלו – לפי התמונות הבנו שאוסלו שהכרנו לפני שלושים שנה היתה עיירה קטנה לעומת הכרך המרשים שהיא היום, מגה-מוזיאונים נבנו בה, קו הרקיע המרשים והחדש שלה ליד הנמל מצריך שיטוט של יום לפחות. הזמן הזה באוסלו מפחית שלושה ימי השכרת רכב – חסכון נוסף. את אוסלו נשאיר לסוף הטיול.


בזמן הזה בו בדקנו אופציות שונות, מחיר כרטיסי הטיסה שלנו עלה בכ-50 דולר לכל כרטיס ואילו היום – מחירם כבר כפול. אנחנו ניסע לפני העונה, ביוני. נכון לעכשיו אין טיסות ישירות בתאריך זה ואם צריך לבחור שדה תעופה לקונקשן, אנחנו מעדיפים את וינה – השדה שהוא יחסית קטן מוכר לנו ואנחנו מצפים לקפה הטעים בזמן שנחכה למטוס הבא.

כביש, כפר, שמיים
כאלה ימים בהירים אני רוצה... כמה שיותר

לינות – אנחנו מכירים את אופציות הלינה בנורבגיה משני הטיולים הקודמים שלנו ואנחנו יודעים איך אפשר להוזיל אותן: לינה בקמפינגים הרבים הפזורים לאורך המסלול היא הזולה ביותר. ניתן לבחור בין הבקתה הזולה ביותר, שהיא חדר ללא שירותים ומקלחת – אלה משותפים לכולם, קצת יותר יקר - חדר הכולל שירותים ומקלחת וכמובן שיש מספר חדרים בכל קמפינג שהם משודרגים עוד יותר. בכולם יש בד"כ אמצעי בישול עצמיים. אני חייבת לציין כי החדרים האלה משתלמים הרבה יותר אם נוסעת משפחה – בזוג, פחות. הוזלה נוספת – אם מביאים מהבית מצעים ומגבות, ומנקים בסוף השהייה.

אנחנו בחרנו הפעם להשתדרג ולפנק עצמנו בחדרי מלון. מחירם יקר מאלה שציינתי קודם, אך זולים בהרבה מצימר בארץ, ודאי מחדר מלון בארץ. הם כוללים תמיד ארוחת בוקר ובנורבגיה זה מאוד משמעותי כלכלית. כיוון שאין הרבה חדרי מלון לאורך המסלול, הקדמנו והזמנו חדרים הניתנים לביטול ממש עד ליום ההגעה, למרות שמאוד רציתי טיול בסגנון ספונטני.

ביקתה, השתקפות באגם
קמפינג נפלא בו לנו בטיול לצפון נורבגיה - בגולפיורד, איי וסטרלן

אחד הדברים שהבחנתי בהם כי השתנו באופן קיצוני מהטיול הקודם: במקומות המרהיבים ביותר נבנו שבילי גישה נוחים לכל, גם לעגלות ולכסאות גלגלים. הם מרהיבים ביופיים בסרטונים ובתמונות ואני מקווה לפקוד את היפים שבהם. השבילים הבנויים האלה מאפשרים לנו להשאיר את מקלות ההליכה בבית (אנחנו נוותר על טרקים מכל סוג). ברובם גם נבנו בתי קפה. אמנם כללנו ברשימת הציוד שלנו פק"ל קפה אבל בהחלט יש אופציה להתרגעות בורגנית אל מול הנוף.

תצפית לאוקספיור
אוקספיורד - אחת התצפיות המרהיבות ביותר בצפון נורבגיה. אפשר לטפס אליה גם עם הרכב

טיפים חשובים שבדקתי וציינתי ברשימותי

(אני כמובן צריכה לבדוק אותם בעצמי לפני שאני מעבירה המלצות):

בלוגרים שונים דירגו את הסופרמרקטים לפי מחירם ולפי ההיצע על מדפיהם. השתדלתי לסמן דווקא את אלה על המפות שלי.

מאחרים אספנו עצות שונות לנהיגה בכבישים, לחוקים הנורבגים הקשורים להתנהגות על הכביש כדי שנחזור בשלום וללא דוחות.

טיפים לארוחות זולות וטעימות, טיפים להוזלת הנסיעה מ/אל שדה התעופה.


נותר עוד זמן רב מדי עד לטיול עצמו. אם יהיו לי עוד תובנות חשובות בקשר לתכנון - אעדכן את הפוסט. אם יש לכם טיפים נוספים לתרום לנו - אשמח מאוד אם תעלו אותם כאן בתגובות ואני מודה מראש.

כביש, הר, פיורד
אחד המראות המרתקים ביותר - כביש מטפס במעלה הגבעה לצד פיורד

לקריאה נוספת:

אתר התיירות הרשמי של נורבגיה - visit norway - התנ"ך של המטיילים בנורבגיה. אני לא מכירה עוד אתרי מטיילים רשמיים מועילים כל כך

תובנות מהמושב האחורי - הטיול הראשון שלנו לדרום נורבגיה, לפני שלושים שנה.

לפלנד בקיץ - הטיול שלנו לאזור לפלנד לפני 14 שנים, צפון נורבגיה.


אחרית דבר, או - תובנות שלאחר הטיול

אפליקציית הדרכים שהציע לנו הchatgpt עזרה לנו מאוד והתריעה על דרכים סגורות. סימון הסופרים על מפות ההכנה הקל מאוד על הטיול, ובכלל, הכנת מפות המסלולים עשתה את הטיול שלנו למושלם.

טיפים לטיול בנורבגיה אספתי כאן לאחר הטיול, ומסלול הטיול בהרחבה כאן.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


?נהניתם מהאוצרות שלי

הרשמו וקבלו ממני הודעה על אוצרות חדשים ישירות למייל שלכם. בהצטרפות לרשימה אתם מאשרים זאת

רומן היסטורי פרי עטי,
לקריאה חופשית, המתרחש במאה התשיעית לספירה

u05e0u05d9u05d5-u05d0u05d9u05e0u05d2u05d

​מפות שציירתי לפי מסלולי טיולים
שהם מסע בדרכים, Road Trip
ובהם סיורים מצולמים.

IMG_0304-1.jpg

האבנים מדברות

החורף מגיע תיכף, וטיולי חורף הם מהיפים בכל השנה. אם מחפשים טיול חורף מקושט לפני כריסטמס אבל לא קר - ליסבון היא התשובה. ובליסבון - האבנים מדברות. אמנות אריחי הקיר היא כל כך מיוחדת שהקדשתי לה פוסט שלם. שווה לקרוא ומיד להזמין כרטיסים

אוצרות אחרונים:

ארכיון אוצרות:

bottom of page