• רבקה קופלר

וינה - מוזיאונים

מה תרצי לראות הפעם בוינה? שואלת אותי בכורתי רגע אחרי שקנינו כרטיסים לנסיעה משפחתית בקיץ? את כל המוזיאונים שתכננתי בטיול הקודם ראיתי, אני עונה לה, אבל אם תהיה בהם תערוכה מעניינת, קרוב לודאי שאחזור אליהם וחוץ מזה, וינה היא לא רק עיר של מוזיאונים...

מוזיאון אובר בלוודרה - אמנות אימפרסיוניסטית
מוזיאון ליאופולד - תערוכת פוסטרים

אז רק כדי לסגור את הפינה, חשבתי לערוך רשימה של כל המוזיאונים שראינו בפעם הקודמת. וינה משופעת במוזיאונים איכותיים מכל הסוגים. גם הארכיטקטורה המרשימה שלהם וגם האמנות המוצגת בהם. ביקרנו בוינה בדצמבר קר ב-2014. שוטטנו ברחובות המקושטים לכבוד כריסטמס, נהנינו מבתי הקפה והמסעדות המשובחים אך את רוב הזמן בילינו במוזיאונים המחוממים.

טיפ: בכל המוזיאונים יש מלתחות, בחלקם יש לוקרים שמופעלים ע"י מטבע שחוזר אליכם בסוף, בחלקם זו שמירת חפצים תמורת יורו אחד.


מוזיאון קונצהיסטורישה (Kunsthistorisches Museum)

המוזיאון הכי חשוב בעיניי בוינה. הוא קודם כל ארמון מפואר, הכי יפה שראיתי מעודי. הוא המקבילה של הלובר הפאריזאי - כלומר יש בו יצירות אלמותיות. יש קומה של עתיקות ואמנות מצרית וכו', ויש אוסף מרהיב של אמנות רנסאנס. אני נהניתי בעיקר מהורמיר היחיד (Johannes Vermeer), ומהאוסף הנפלא של ברויגל האב (Pieter Bruegel de Oude). ברויגל היה סוג של עתונאי בעיניי, שתיעד את הרחוב של תקופתו בצורה הכי נפלאה שיכולה להיות. עמדתי זמן רב מול התמונות שלו בנסיון לגלות עוד ועוד פרטים מעניינים.

ברויגל האב - מגדל בבל

טיפ: לא מומלץ להגיע לכאן בסופ"ש! כמות האנשים המבקרים במוזיאון בשבת-ראשון לא מאפשרת הנאה מהמקום!


אלברטינה (Albertina Museum)

מוזיאון אלברטינה

נמצא ממש מאחורי בנין האופרה. מבנה הארמון שהוסב למוזיאון מאוד נוח לצפיה בתערוכות המוצגות בו ברווחה ובנוחיות רבה. שני חדרים הושארו על כנם והם מציגים את הארמון כפי שהיה, בשאר המבנה ראינו כמה תערוכות מעניינות: תערוכה מקיפה של מירו, תערוכת אימפרסיוניסטים, גרהרד ריכטר וג'קומטי. כל אחת מהתערוכות היתה גדולה ומקיפה.

המוזיאונים ברובע המוזיאונים - MQ

טיפ: אם תבקרו ביותר ממוזיאון אחד ברובע המוזיאונים - גשו תחילה למרכז המתחם לחנות ושמה point וקנו כל קומבינה של כרטיסים שתתאים לכם - ההנחה משמעותית. אנחנו קנינו כרטיס משולב ללאופולד, מומוק וקונצהאלה – במחיר 17 אירו לכרטיס במקום 34.


מומוק (mumok)

מוזיאון מומוק

הבניין החדשני בעיצובו, הוא מוזיאון לאמנות בת זמננו. בארבע קומות הבנין הוצגו תערוכות מעבודותיה של אמנית מאוד מיוחדת בשם קוזימה פון בונין (cosima von bonin). באולם אחד היו חפצים יומיומיים מבד וקרטון במימדים עצומים, באולם שני עבודות מינימליסטיות שעושות שימוש במילה כתובה היוצרת מציאות מדומה.

מוזיאון מומוק - קוזימה פון בונין

לאופולד (Leopold Museum)

נוח ונעים מאוד לביקור, עבר שיפוץ לפני כמה שנים, מכיל בעיקר אוסף של אמנות אוסטרית ואמנות של המאה ה-20. אהבנו את הציורים והפסלים של קלימט, קוקושקה, אגון שילה וראינו תערוכה מקיפה מעבודותיו של ג'קומטי ואמנים שהושפעו ממנו.

מוזיאון לאופולד - אגון שילה ושתיים מיצירותיו

קונסטהאלה (Kunsthalle Wien)

גם זהו מוזיאון לאמנות עכשווית, נמצא במבנה צמוד למוזיאון לאופולד. מבין כל התערוכות שהוצגו בעת שהיינו שם, היתה אחת מעניינת ומרתקת המיוחד בשם: "כחול". 30 אמנים הציגו עבודתם, הרעיון הכללי הוא לבחון את העולם סביבנו דרך פילטר הצבע הכחול. כמה מעבודות היו מרשימות מאוד, כולל תצוגה של הסטוריית השימוש בצבע הכחול ותערוכה בשם "סין" (או צ'יינה שהיא מילה נרדפת לכלי קרמיקה) - האמן הלבנוני Raad Yassin, הציג 7 כדי חרס גדולים, מצויירים בטכניקה עתיקה של ציורי קרמיקה כחולים, כשכל כד מציג טרגדיה אחרת של העם הלבנוני, כולל הכיבוש הישראלי של דרום לבנון. הכדים הוצבו במעגל – כלומר, הדברים נמשכים...

מוזיאון קונסטהאלה - תערוכת כחול
מוזיאון קונסטהאלה - כדי חרס כחולים של ראעד יאסין

סצסיון (Secession)

את המוזיאון הזה הקימה בתחילת שנות ה-20 תנועה באותו שם. חבריה באו מתחומי הארכיטקטורה, האמנות והמוזיקה והיתה שייכת לזרם האר-נובו והיוגדנשטיל. תערוכת צילומים מרתקת המוצגת במקום, מתעדת את קורות הבניין כשהיה חדש, את ההרס שהיה מנת חלקו בזמן מלחמת העולם השנייה ואת השחזור שלו אך לפני שנים לא רבות.

מוזיאון סצסיון - חזית עשויה זהב

העיקר במוזיאון המיוחד הזה, הוא ציור קיר של קלימט בקומת המרתף "הסמפוניה של בטהובן". הציור הורד למרתפים בזמן מלחמת העולם השנייה (לא ברור איך הורד אם זה ציור קיר, וזה הרי מרתף בעצמו). כל מי שנכנס לאולם מביע תחילה השתאות כי הוא נראה בלתי גמור, עובד המוזיאון עומד ומסביר לכולם – כי הציור אכן גמור, כך צייר אותו קלימט. זה ציור מאוד מעניין, נשארנו דקות ארוכות לחוות אותו ולגלות בו דברים חדשים כל רגע. אסור לצלם. יש גם תערוכות מתחלפות.

תערוכת תמונות מתולדות הסצסיון

אובר-בלוודרה (Oberes Belvedere)

מוזיאון אובר בלוודרה, וינה

הארמון יפה לפי כל אמת מידה, יש בו פאר וינאי, פינות יפייפיות, אך כמוזיאון הוא מאוד לא נוח לי. החדרים והמעבר ביניהם ודאי שלא. המוזיאון מתחלק בין שני בניינים - העליון והתחתון. שתי סיבות לבואי לכאן: האחת - יצירותיו המופלאות של קלימט שאסור לצלם אותן ומוצבות בחדר חשוך, עובדי המוזיאון מזהירים כל העת לא לגעת ביצירות המוזהבות הנדירות והשניה - האוסף המכובד של יצירות אימפרסיוניסטיות בקומה העליונה.

טיפ: גן הארמון יפה ומזמין גם בחורף אך ממליצה לבוא לכאן כשהגן פורח.

ארמון אובר בלוודרה, וינה

אולם הספריה הלאומית (State Hall - Österreichische Nationalbibliothek)

הספריה הלאומית וינה - אולם מרכזי

טיפ: הספריה הלאומית נמצאת בארמון הופבורג, הכניסה לאולם מככר יוזף פלאץ. (Josefsplatz)


האולם יפה ומרשים ביותר. יש הרגשה של נגיעה בתקופת הקיסרות. כתוב במדריך שלנו שהפרסקו על התקרה הוא הגדול באירופה. הקירות עמוסי ספרים עתיקים והגלובוסים הענקים כאן ריתקו אותי עד כדי כך ששימשו לי השראה לפרק ב"שביל העולה להר". התערוכה המתחלפת שראינו היתה בנושא מלאכים - ספרים עתיקים העוסקים בנושא הוצגו בארונות זכוכית סגורים.

בוינה התפתחה תעשיית דפוס יהודית עניפה, בגלל איסור הדפסת ספריהם בבתי דפוס כלליים וזו שירתה קהילות רבות בכל אירופה. ספר אחד מאוד מרגש שהודפס באחד מבתי הדפוס האלה הוצג כאן - "מורה נבוכים" של הרמב"ם.

מורה נבוכים - הרמב"ם

מורה נבוכים של הרמב"ם

המוזיאון היהודי (Jüdisches Museum Wien)


טיפ: המוזיאון היהודי נחלק לשניים, הכרטיס (הדי יקר) מקנה כניסה לשניהם והוא טוב ל-48 שעות.

וינה - ככר היהודים - אנדרטה דמויית ספריה

האתר הראשון נמצא ליד האנדרטה שבתמונה - ברחבת היודנגאסה (Museum Judenplatz) -

שמעון ויזנטל, שריד השואה האוסטרי, נלחם שנים ארוכות להקמת אנדרטה זו לזכר יהדות אוסטריה. במקורות מסויימים כתוב שהקהילה היהודית התווכחה לאורך השנים על מיקום האנדרטה, במקורות אחרים כתוב שהאוסטרים לא איפשרו את הקמתה. מכל מקום, כשהתחילו לחפור ברחבת היודנגאסה (רחוב היהודים), התגלו שרידי בית הכנסת העתיק ביותר בוינה, והאנדרטה המרובעת הזו שמדמה ספריה סגורה, מכסה למעשה על שרידים אלה. עם הכניסה למוזיאון הסמוך אפשר לראות את השרידים.

מוזיאון היהודים - חנוכיה

האתר השני נמצא ברח' דורותיאה 11 (Dorotheergasse 11).

בחצי השנה האחרונה לפני הנסיעה, חקרתי על יהדות אוסטריה. היה לי עניין אישי ללמוד ולחקור שורשים. חשבתי שהמוזיאון היהודי יוסיף משהו על מה שלמדתי כבר, ולא רק שלא הוסיף דבר, אלא אף כעסתי על אופן הצגת הדברים.

יהודי וינה היו חילוניים (הרצל לדוגמא). חלק גדול מהם מתבוללים (מאהלר לדוגמא) - בתחילת המאה ה-20 יהודי וינה היוו כ-10 אחוז מכלל תושבי וינה אבל 90 אחוז מיוצרי התרבות שלה - כך למדתי מהספר הנפלא של חיים באר "מזכרונותיה של תולעת ספרים". המוזיאון לא נתן לכך ביטוי כלל: באולם אחד הוצגו צילומי כתובות (לא המקוריות) ומסמכי חישובים שונים וחפצי יודאיקה, באולם אחר הוצגה תערוכה המסבירה מהו אוכל כשר. מבחינתי זו היתה אכזבה.

בוינה יש עוד מוזיאונים רבים. באתר הזה ניתן להתרשם מהם ומהתערוכות המתחלפות בהם.

אחרי שעברתי על כל הרשימה, אני חושבת שארצה לראות בקיץ את מוזיאון הונדרטוואסר. נזכרתי שלא הספקתי בפעם הקודמת. אני מאוד אוהבת את עבודותיו.

בית הונדרטוואסר

אם תלחצו על המפה המצויירת תגיעו למפת גוגל בה נעצתי את כל המוזיאונים המוזכרים. תיהנו בטיול הבא שלכם לוינה ותחזרו לספר!#וינה #טיולבחול #מוזיאונים

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רומן היסטורי פרי עטי,
לקריאה חופשית, המתרחש במאה התשיעית לספירה

u05e0u05d9u05d5-u05d0u05d9u05e0u05d2u05d

​מפות שציירתי לפי מסלולי טיולים
שהם מסע בדרכים, Road Trip
ובהם סיורים מצולמים.

המלצת קריאה - שלוש יצירות במילאנו

החודש חלפו שלוש שנים לביקור שלנו במילאנו. בביקור הקצר הספקנו לבקר במעט מאוד מוזיאונים ובפוסט אני מספרת סיפורן של שלוש יצירות בשלושה מוזיאונים.

אוצרות אחרונים:

ארכיון אוצרות:

איך להתמצא באוספת אוצרות:

פרקי הבלוג:

הבלוג עוסק בנושאים מגוונים – טיולים, אוכל, סקירות ספרים שאהבתי, אמנות ועוד נושאים מגוונים.

לחיצה על הלשונית בסרגל למעלה תוביל לעמוד הראשי של הבלוג, בו תוכלו לנווט לפי קטגוריות, לפי חיפוש בקוביית החיפוש לפי מילות מפתח
או בלחיצה על לשונית האינדקס שתוביל לעמוד המסודר לפי ארצות ונושאים לפי א'-ב'.

השביל העולה להר:
רומן היסטורי פרי עטי המתפרסם רק כאן. לחיצה על הלשונית בסרגל העליון תוביל לעמוד ממנו אפשר לנווט לכל פרקי הסיפור. תיהנו ואל תשכחו לספר לי רשמים בסוף.


מסלולים:
Road trips - מסלולי טיול מצולמים על מפה שאני מציירת עבורכם. לחיצה על הלשונית בסרגל למעלה תוביל לעמוד ממנו אפשר לנווט לכל המסלולים.

  • fcebook
  • Pinterest
  • Instagram

© כל הזכויות שמורות לרבקה קופלר 2015