• רבקה קופלר

צרפת - המלצות לנהיגה בכבישים


הנסיעה בכבישי צרפת קלה יחסית. הכבישים מתוכננים כך שהנהיגה תהיה קלה ונעימה. כתבתי לא מעט על הנאתי מנסיעה בכבישים אלו שהם נדיבים לנוהגים בהם, על השילוט הידידותי, על אדיבות הנהגים והנהגות, רק צריך לציית להוראות ולצאת לדרכים היפות והמגוונות.

אף על פי שכולם משתמשים היום בשירותי ניווט, אני מעדיפה לפנות לכבישים צדדיים שעייני צדה תוך כדי נסיעה ולהיות מופתעת. על חמישה כבישים יפים במיוחד בפירנאים הצרפתיים כתבתי כאן. אחרי נסיעה של אלפי קילומטרים במצטבר, בטיולים שונים בצרפת, קיבצתי כאן את מה שלמדתי בדרכים ומבקשת לחלוק איתכם. תיהנו.

הנהגים והנהגות בצרפת מאוד אדיבים ומתחשבים בנהגים האחרים, נהגו גם אתם כמותם.

נסענו בדרכים השונות ברחבי צרפת - במישורים, בדרכים הכפריות ואף טיפסנו על האלפים הגבוהים, בעונות שונות ותמיד הכבישים היו מתוחזקים באופן מיטבי.

לא תמיד יש קשר בין סימון הכביש על המפה (אדום, צהוב, לבן) לבין טיבו של הכביש או רוחבו, הכבישים היפים ביותר הם הכבישים הכפריים העוברים בין שדות צבעוניים פורחים, או מטפסים על הרים מדהימים, מקיפים אגמים, נחלים או לצד קו החוף. חבל לוותר עליהם רק כי הם נראים קטנים, צרים או זניחים על המפה. במציאות הם עשויים להפתיע.

מהירות נסיעה

בתוך עיר גדולה - 50 קמ”ש, ביישוב עירוני כפרי - 30 קמ"ש. מחוץ לעיר בכביש שאינו מהיר אך בעל 2-3 מסלולי נסיעה - 80-90 קמ”ש (אלא אם כן יש תמרור שמגביל לפחות), בכביש דו כיווני אך ללא סימוני הפרדה - 80 קמ"ש! בכביש מהיר - 110-130 קמ”ש. בתנאי ראות נמוכה או גשם המהירות המותרת נמוכה יותר - שימו לב לתמרורים המורים על כך! יש לאורך כל הדרך תמרורים המורים על מהירות מקסימלית מותרת. צייתו להם. חריגות אפילו קטנות זוכות לדו”חות כספיים. אפילו אנחנו חזרנו מהטיול האחרון עם דו"ח על חריגה במהירות של 7 קמ"ש!

בכבישים עם פיתולים רבים נוסעים מאוד לאט. היו אדיבים לנהגים שמופיעים מולכם - הכבישים עשויים להיות צרים וצריך יהיה לתמרן במעבר.

צמתים

בכל הצמתים יש כיכרות תנועה. לפני הככר יש תמיד שילוט סכמתי המורה על הפניה בה יש לפנות ליעד. בהגיעכם לככר, חפשו את הפניה המתאימה. אם אתם לא בטוחים - סובבו בככר עוד ועוד עד שתהיו בטוחים. אם במקרה טעיתם ופניתם לכביש הלא נכון, הצומת הבאה קרובה מאוד, תוכלו להסתובב בככר ולחזור על עקבותיכם.

השילוט

שילוט כביש בין עירוני מסומן בירוק, אוטוסטרדה בכחול, כביש רגיל בלבן - ממש כמו אצלנו. השם הראשון בשלט - יהיה היעד הרחוק ביותר אליו מגיע הכביש - לכוון כללי. שאר שמות הישובים שמופיעים מתחתיו בשלט יהיו לפי סדר ההופעה על הכביש - הישוב הקרוב ביותר ראשון (למעלה), הרחוק ביותר התחתון. מעל לשילוט עם שם היעד יופיע מספר הכביש בשלט צהוב קטן. ודאו שזה המספר הנכון גם על המפה, כדי שתדעו שבחרתם בכביש הנכון.

בכבישים כפריים, יתכן ויהיה שילוט רק בצמתים הגדולים.

בכניסה ליישוב יופיע שלט מלבני לבן עם מסגרת אדומה ועליו שמו, בסוף הישוב יופיע שלט עם שם הישוב ופס אלכסוני עליו, לאות שכאן הסתיים השטח העירוני. כל עוד אין שלט המורה על שינוי כיוון הנסיעה, המשיכו ישר. והיה והכביש עובר בעיר ומתפצל, או פונה, ושם היעד שלכם לא מופיע על השילוט - חפשו את השלט: Toutes directions, כלומר כל הכיוונים, או Auters directions כלומר לכיוונים אחרים וסעו בעקבותיו עד שיופיע שלט עם שם היעד שלכם.

אור ירוק ברמזור

יש לשים לב! ברמזור, כסטנדרט כשיש לנו אור ירוק, יש אור ירוק גם לרכב הבא ממול. זה אומר שכדי לפנות שמאלה צריך לחכות שלא יהיו מכוניות שנוסעות ישר מהצד השני. כשרוצים לפנות שמאלה, יש להתקדם כמעט עד אמצע הצומת, וכך יעשה גם מי שממול רוצה לפנות שמאלה. כשיתפנה המעבר (או מקסימום בסוף הרמזור), ניתן לפנות שמאלה מאחורי זה שבא ממול, לא מלפניו. זכות קדימה לרכב הבא מימין - תמיד! ודאי בתוך העיר אבל גם מחוץ לעיר. אפילו כשנראה שמצטרפת לכביש מימין סתם איזו דרך כפרית - אם אין להם תמרור עצור או משולש, אנחנו צריכים להאט ולתת להם זכות קדימה. לפעמים יהיה קודם להצטרפות דרך כזאת, תמרור משולש ועליו איקס שחור על רקע לבן, אבל לא תמיד.

חניה

בערים, בידקו היטב היכן מותר והיכן אסור ואם מותר - כמה זמן. אל תחרגו מהזמן הזה, כי הדו"ח יקר. סימון המדרכה בצבע תכלת מיועד לחניית תושבים בלבד, לבן לכולם.

מילים חשובות בצרפתית

כדאי ללמוד כמה מילים בסיסיות בצרפתית הקשורות לכביש:

הכביש סגור – Fermé הכביש פתוח – Ouverte הכביש משובש – Déformé כביש אגרה – Péage לפעמים בכניסה לכביש לוקחים כרטיס ומשלמים בהתאם ליציאה ולפעמים יש מחיר קבוע לקטע כביש מסויים ואז משלמים בהתחלה – אפשר לשלם במטבעות, שטרות ובכרטיסי אשראי.

החזרת רכב (בשדה התעופה) - שימו לב! לא יהיה כתוב car rental אלא - Retours Voitures

BON VOYAGE!​

מילה על דו"ח תנועה

קיבלנו אותו בדואר כחודש וחצי אחרי שנעשתה העבירה. תוקפו החל מרגע שליחת הדו"ח על ידם. ניתן לשלם באתר שלהם באינטרנט, כתובת האתר כתובה על הדו"ח, או מעבר לאתר על ידי סריקת קוד. באתר יש תרגום לאנגלית. ניתן לשלם עד 46 ימים אחרי כן הסכום עולה, ובאמצעות כרטיס אשראי.

תודה שהייתם איתי עד כאן. אם יש לכם הארות/הערות/תוספות אשמח מאוד אם תוסיפו כאן בתגובות ואעדכן. לסיום פיתחו רמקולים ותיהנו.
#נהיגהבצרפת #כבישים #חניה #דוח #טיולבחול

פוסטים אחרונים

הצג הכול

רומן היסטורי פרי עטי,
לקריאה חופשית, המתרחש במאה התשיעית לספירה

u05e0u05d9u05d5-u05d0u05d9u05e0u05d2u05d

​מפות שציירתי לפי מסלולי טיולים
שהם מסע בדרכים, Road Trip
ובהם סיורים מצולמים.

המלצת קריאה - שלוש יצירות במילאנו

החודש חלפו שלוש שנים לביקור שלנו במילאנו. בביקור הקצר הספקנו לבקר במעט מאוד מוזיאונים ובפוסט אני מספרת סיפורן של שלוש יצירות בשלושה מוזיאונים.

אוצרות אחרונים:

ארכיון אוצרות:

איך להתמצא באוספת אוצרות:

פרקי הבלוג:

הבלוג עוסק בנושאים מגוונים – טיולים, אוכל, סקירות ספרים שאהבתי, אמנות ועוד נושאים מגוונים.

לחיצה על הלשונית בסרגל למעלה תוביל לעמוד הראשי של הבלוג, בו תוכלו לנווט לפי קטגוריות, לפי חיפוש בקוביית החיפוש לפי מילות מפתח
או בלחיצה על לשונית האינדקס שתוביל לעמוד המסודר לפי ארצות ונושאים לפי א'-ב'.

השביל העולה להר:
רומן היסטורי פרי עטי המתפרסם רק כאן. לחיצה על הלשונית בסרגל העליון תוביל לעמוד ממנו אפשר לנווט לכל פרקי הסיפור. תיהנו ואל תשכחו לספר לי רשמים בסוף.


מסלולים:
Road trips - מסלולי טיול מצולמים על מפה שאני מציירת עבורכם. לחיצה על הלשונית בסרגל למעלה תוביל לעמוד ממנו אפשר לנווט לכל המסלולים.

  • fcebook
  • Pinterest
  • Instagram

© כל הזכויות שמורות לרבקה קופלר 2015